Dikkat …Okulda başarının en önemli anahtarlarından biri, iyi gelişmiş bir dikkat aralığına sahip olmaktır. Sınıfta odaklanmak için çaba gösteren çocuklar genellikle çoğu öğrenme fırsatını kaçırır ve akranlarına ayak uydurmakta güçlük çekerler.Bir çocuk 8 veya 9 yaşındayken bir konsantrasyon problemini düzeltmek zor olabilir. Bu beceri üzerinde çalışmak için en iyi zaman, ebeveyn olarak aktif olarak odaklanabileceğiniz okul öncesi yıllardır.Dikkat süresi nedir?Dikkat veya konsantrasyon süresi, çocuğun elindeki belirli bir işe bölünmemiş dikkat gösterme yeteneğidir. Ses (yandaki sınıfın gürültüsü), görseller (pencerenin dışında neler olduğunu izlemek) veya gereksiz bilgiler (tahtadaki alakasız yazı veya resim) gibi diğer tüm uyaranların engellenmesini gerektirir.Bir okul günü boyunca, çocukların bazıları için çok fazla uyarıcı olabilen bir ortamda farklı görevlere tekrar tekrar konsantre olmaları gerekir.Çocuğunuzun okul öncesi yıllarındaki konsantrasyon süresini izleyin ve zamanla yavaşça arttığından emin olun. Odaklanmak için çaba gösteren bir çocuk için okul zor ve yorucu olacaktır. Diğer tüm becerilerde olduğu gibi, okul öncesi yıllarda dikkat becerisini inşa etmek daha sonraki yıllardan daha kolay olacaktır.Bir Okul Öncesi Çocuğunun Ortalama Dikkat Süresi Ne Kadardır?Bir okul öncesi çocuk için ortalama konsantrasyon süresi genellikle 15 dakikadan azdır. Yani, 15 dakika tamamen tek bir göreve odaklanabilir. Küçük okul öncesi çocuklar için ise 5 dakika civarındadır. Çocuklar büyüdükçe daha uzun süre konsantre olabilirler.Çocuğunuzun odaklanma yeteneği konusunda endişeleriniz varsa, önce kendinize yönetilebilir bir zaman dilimine konsantre olmalarını bekleyip beklemediğinizi sorun. Kısa görevler üzerinde çalışmak ve sık sık ara vermek, 4 yaşında bir çocukla bir saat boyunca oturmaya çalışmaktan çok daha etkilidir.Bir etkinlik sırasında çocuğunuzun yeniden odaklanmasının harika bir yolu, bu hızlı beyin molalarını denemektir.Çocukların okul günleri bu şekilde yapılandırılmıştır. Etkinlik türlerinde düzenli değişikliklerle kısa sürede öğretirler…Okul Öncesi Dönemlerde Dikkat Süresini Artırma EtkinlikleriÇocuğunuzun bu basit yollarla odaklanma yeteneğini geliştirebilirsiniz.1. Odak OyunlarıÇocuğunuzla birlikte çok dikkat gerektiren oyunlar oynayın. Örneğin,bir masa oyunu oynayan bir çocuk, sıranın kimde olduğunu hatırlamalı, zardaki sayıları takip etmeli, kuralları hatırlamalı ve baştan sona dikkat etmelidir.Dikkat çekmeyi de teşvik edecek bu düşünme oyunlarından birini deneyebilirsiniz.2. Sonucu Olan FaaliyetlerResim çizme gibi belirli etkinliklerle, çocuklar konsantrasyonlarını kaybettiklerinde veya sıkıldıklarında durabilirler.

Ancak, çocuğunuza bir bulmaca verebilirsiniz ve eğer bitirmezlerse eksik kalacaktır. Bunun gibi fırsatlar sağlayın ve çocuğunuz normalde olduğundan daha uzun süre devam edecek ve bu da zaman içinde konsantrasyonlarını uzatacaktır.3. Yaşa Uygun EtkinliklerÇocuklar konsantrasyon  sürelerini  yalnızca yaşa  uygun  etkinlikler yaparken  geliştireceklerdir.Çocuğunuza çok detaylı bir bulmaca verirseniz, erken vazgeçebilir ve motivasyonunu kaybedebilir.Etkinlik çok ileri seviyede veya çok uzunsa, çocuğunuz anlamlı bulmaz ve ilgisini kaybeder. Karmaşık veya çok yönergeli faaliyetler vermek, amaçladığınız şeyin tersi bir etkiye sahip olacaktır.Bir çocuğun sadece bir aktiviteye odaklanmasını beklemek için doğru zaman, her yaş için yaklaşık 1 dakikadır. Zor olan ancak imkansız olmayan kısa aktiviteler sağlarsanız, çocuğunuz büyüdükçe yavaş yavaş biraz daha fazla zaman geçirmeye başlayacaktır.4. Ekran SüresiEkran zamanının gerçekten çocuğunuzun dikkat süresini kısalttığını biliyor muydunuz?Televizyon izlemek konsantrasyon gerektirmez. Çocuklar aktif olarak odaklanamazlar. Pasif olarak bir cihaza bakarlar.Bir çocuk televizyon izlediğinde, ekrandaki görüntüler doğal olmayan bir hızla beyinde yanıp söner.Tekrarlanan maruz kalma ile beyin bu uyarana alışır. Çocuk daha sonra normal ortamıyla etkileşime girmeye çalıştığında, doğal bir hızda yanıp sönen bilgileri işlemek için çok çaba göstermek zorunda kalır.5. Günlük RutinGünlük bir rutin tutmak çocuğunuzun günlük aktivitelere alışmasına yardımcı olur ve onlara kalıpları öğretir.Çocuklar belirli bir andan sonra ne olacağını biliyorlarsa, sonraki etkinliğe katılmak ve yapmak istemeye daha eğilimlidirler.

Çocuğunuz oyun zamanı olduğunu biliyorsa, hızlı bir şekilde yerleşecek ve uygun bir oyun etkinliği bulacaktır.Rutinlerde 20 dakikalık televizyon sürelerinin zaman aralıkları olacağından, onları televizyon başından kaldırmak için her gün çaba göstermek zorunda da kalmazsınız. Rutinler ayrıca güvenlik hissi de verir.6. Uyku ve BeslenmeSağlıklı bir şekilde beslenmek ve gece yeterli şekilde uyumak, çocuğunuzun konsantre olma yeteneği üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır.Yatma süresinin pazarlık konusu olmadığı bir rutinin yanı sıra; sağlıklı bir kahvaltının da dahil olduğundan emin olun. Çocuğunuzun sabahları yediği şey, okul günü boyunca odaklanma yeteneğini doğrudan etkileyecektir.7. Çocuğunuza Kitap OkumaÇocuğunuza kitap okumak çocuk için gerçek bir dikkat ve dinleme gerektirir.En faydalı öğrenme deneyimlerinden biridir. Çocuğunuzun konsantrasyon süresini günlük olarak oluşturmanın eğlenceli ve basit bir yoludur.Çocuğunuz hikayeye ne kadar ilgiliyse, her kelimeye o kadar dikkat eder.8. Düzenli EgzersizEgzersizin bir çocuğun konsantrasyonunu geliştirdiği kanıtlanmıştır. Hafıza, dikkat, zihinsel keskinlik ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olur ve ayrıca çocuğun enerjisini arttırır.Çocuklarınızın aktif olduğundan emin olun. Bunu yapmanın en iyi yolu, özellikle açık havada düzenli olarak oyunu teşvik etmektir.9. Çocuğunuz Nasıl Öğreniyor?Çocukların farklı öğrenme stilleri vardır ve tercih ettikleri tarzda öğrenirken konsantre olurlar ve en iyi performansı gösterirler.Görsel öğrenenler öğrendiklerini görmeyi, işitsel öğrenenler öğrendiklerini duymayı tercih ederler ve kinestetik öğrenenler dokunmak ve öğrenmek için deneyimlemek zorundadırlar. Küçük çocukların çoğu kinestetik öğrenmeyi tercih eder ve en iyi fiziksel deneyimle öğrenir.Çocuğunuzun en iyi nasıl dikkat ettiğini gözlemleyin.10. Hareket MolalarıEgzersiz sadece çocukların konsantrasyon süresini geliştirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda hemen sıfırlanmasına ve yeniden enerji verilmesine yardımcı olur.Bir aktivite sırasında mola vermenin en etkili yolu hareket etmektir.Birkaç saat boyunca bilgisayarınızın önünde otururken nasıl hissettiğinizi düşünün. Sadece kalkmak, biraz kahve yapmak ve 2 dakika dolaşmak, vücudunuzu sıfırlayabilir ve işinize devam ettiğinizde kendinizi daha yenilenmiş hissetmenizi sağlayabilir.Uzun görev ve etkinlikler sırasında okul öncesi çocuğunuzu durdurup hareket molası verdirebilirsiniz.

Bunlar bir dakika kadar kısa olabilir. Kanın akmasını sağlar ve çocuğunuzun konsantrasyonunu artırır, böylece aktiviteye birkaç dakika daha devam edebilir.Çocuklar için, hareket molaları sadece yenilenmelerine ve sıfırlamalarına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda koordinasyon ve denge ve hatta bilişsel beceriler gibi kaba motor becerileri geliştirme fırsatıdır.Odağı Geliştirmek İçin Hareket Mola ÖnerileriOturma egzersizleriBacaklarınız önünüze uzanmış şekilde oturun.1.  Önce dizlerinizi sonra ayaklarınızı sallayın.2.  Eğilin ve ayak parmaklarınızı tutun.3.  Ayak parmaklarınızı öne doğru uzatın.4.  Ayak parmaklarınızı geriye doğru çekin. Ayakta yapılan egzersizler (Tek ayak üstünde duran çocuk)5.  Kollarınızı bir kuş gibi yukarı ve aşağı çevirin.6. Omuzlarınızı silkin. Bir seferde tek omzunuzu, ileri ve geri şekilde silkin. Sonra her iki omuzu birlikte, ileri ve geri olacak şekilde devam edin.7.  Kollarınızı öne ve arkaya doğru çevirin.8.  Kollarınızı bir yel değirmeni gibi yana döndürün. Önce küçük dönüşler, sonra daha geniş dönüşler yapın. Önce tek kolla, ardından her iki kolla aynı anda yaparak tekrarlayın. Yürüme9.  Önce küçük, sonra büyük adımları kullanarak geriye doğru yürüyün.10.  Önce sağa sonra sola yana doğru yürüyün.11.  Bir ip boyunca yürüyormuş gibi davranın. Düz bir çizgide ilerleyin.Dengeleme12.  Tek ayak üstünde durun. 5’e kadar sayın, sonra diğer bacağın üzerinde değiştirin ve durun.13.  Ayak parmaklarınızın uçlarında durun. Dengelediğinizde gözlerinizi kapatın ve parmak uçlarınızda kalın.14.  Ayak parmaklarınızın ucunda durun ve odanın etrafında yürüyün.Yatma egzersizleri15.Top gibi yuvarlanmak: Dizlerinizi sıkı tutun. Bir top gibi davranın ve geriye, öne doğrusallanın.16. Seal Slide hareketi: Karnınızın üstünde düz bir şekilde uzanın. Ayaklarınızı tutarak kollarınızı ve bacaklarınızı gerin. Sonra bacaklarınızı bükün ve kollarınızı yana doğru düzleştirin ve vücudunuzu yerden kaldırın.17.  Uçan uçak: Karnınızın üzerinde düz durun. Kollarınızı kaldırın ve bir uçak gibi havada tutun. Sonra kollarınızı yukarı ve aşağı hareket ettirin.

Gizem Özge BAYSAN Ataköy Vatan Anaokulu Okul Psikoloğu