2019 senesinin Aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan Koronavirüs (covid 19) tüm dünyada beklenmediği kadar yaşamın tüm alanlarını fazlasıyla etkiledi etkilemeye de devam ediyor.

Tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan Covid-19 salgını ile birlikte gündemimize pandemi diye bir kavramı girdi. Tüm dünyanın sağlığını etkileyen bulaşıcı hastalıklar için kullanılan pandemi ile normal dediğimiz günlük yaşam rutinlerimiz değişmeye başladı. Bu süreçte salgının etkilerinden korunmak ve bulaşıcı etkisini azaltmak amacıyla birçok ülke hızla karantina kararı aldı. Bu bireysel ve kimi zaman zorunlu karantina şartlarından aklımıza gelebilecek tüm sektörler etkilendi. Bozulan ülke ekonomileri, artan işsizlik oranları ve bu olağanüstü sürecin ne zaman biteceğine dair yaşanan belirsizlik ile birlikte artan psikolojik baskılar tüm insanları etkilemektedir. Fiziksel mesafenin sosyal mesafe adı altında en aza indirilmesi ile birlikte insanlar, aralarındaki sosyalleşmeyi ve iletişimi ağırlıklı olarak internet ile sağlamaktadırlar.

Kovid-19 salgınını daha önce tecrübe etmediğimiz ve yaşamlarımızı etkileyen küresel bir tehdit olarak tanımlayabiliriz. Bireysel sağlığımızı ve sosyal hayatımızı bu etkileyen salgının hayatımızdaki muhtemel etkilerinin neler olabileceği ile ilgili olarak, ekonomi başta olmak üzere, toplum sağlığı, sosyoloji, psikoloji, eğitim gibi birçok boyutta insanlar üzerinde derin etkiler bıraktığını görmekteyiz.

Ekonomik anlamda bakıldığında; e-ticaret alanı % 170 büyüdü. En büyük artış % 500’lere varan oranla gıda sektöründe yaşandı. Yine temizlik ürünlerindeki artışlarda orana %300’leri aşmış durumda.

İş yaşamına etkilerine baktığımızda daha esnek ve hibrit modellere geçilmeye başlandığını görüyoruz. Covid 19 ile birlikte uzaktan sanal toplantılar işimizin normal bir parçası haline geldi. İş görüşmeleri/bağlantıları dijital platformlar üzerinde yapılmakta artık. Sanal fuarlar organize edildiğini görmekteyiz. Home office esnek çalışma saatleri multi evler konsepti gelişti. Salgınla beraber teknolojik araçlarla iletişim kurmak çok daha yaygın hale gelmektedir. Diğer taraftan sosyal medyanın ve iletişim teknolojilerinin günlük yaşamdaki rolünün artmasıyla birlikte teknolojik bağımlılık oranında artış olduğu aşikar.

Psikolojik olarak insanların bu süreçte “özellikle de salgının ilk ortaya çıktığı dönemde” temel kaygıları hayatta kalmak ve aile içi bağlarının daha güçlü hale getirmek olduğunu görmekteyiz. Ancak insanların süreç ilerledikçe ortaya çıkan belirsizlik ve ölüm oranlarında görülen artış ve benzeri nedenlerden ötürü karamsar bir ruh haline büründüklerini ve psikolojik rahatsızlıklar yaşadıklarını görüyoruz. Yine bu dönemde aile içi şiddet ve buna bağlı olarak boşanma sayılarında çok ciddi bir artış oldu.

Öte yandan pandemi en büyük kırılmayı ise eğitim alanında yaptı. Daha önce birçok ülkede özellikle de üniversitelerde esnek okul saatleri ve uzaktan eğitim kısmen başlasa da 15/20 yılda ancak görebileceğimiz eğitimde teknoloji düzeyine çok kısa sürede ulaşıldığını görüyoruz. Peki bu süreçte eğimde başka neler değişti?

Pandemiden önce üniversitelerde kısmen kullanılan uzaktan öğretimin anaokulundan başlayarak tüm eğitim kademelerinde kullanıldığını gördük. Bu dönemde sokağa çıkma yasaklarıyla beraber okulda geçirilen zamanların yerini bilgisayar, tablet, telefon ve benzeri teknolojik araçların başında dersler işlenmeye başlandı. Zoom, Microsoft, Google Meet vb. iletişim programları tahtanın masasının sıranın yerini aldı. Tabi bu durum eğitimde fırsat eşitsizliğini de beraberinde getirdi. Birçok öğrenci (özellikle de sosyo ekonomik düzeyi düşük olan ailelerin çocukları) hem internet hem de bilgisayar telefon ve tablete erişmede sorun yaşadı ve yaşamaya da devam ediyor.

Gelişim çağındaki bir çok öğrencide bu dönemde akran etkileşimlerinin olmaması, sosyal yaşantılardan uzaklaşmaları ve enerjilerini harcayabilecekleri alanlarının olmayışı onları yoğun kaygılara sevk etmektedir. Pandemi süreci normalleşmeye dönüşse bile gençlerin normal yaşama dönüşlerinde de ciddi bir iletişim sıkıntısı olacaktır.

Ayrıca bu dönemde okulun, öğretmenlerin, sosyalleşebilmenin, sağlığımızın, aile bağlarının, nefes almanın ne kadar önemli olduğunun bir kez daha farkına vardık.

VATAN EĞİTİM KURUMLARI

ATİLLA AKTAŞ