Bir kalp ritmi grafiğinde gördüğümüz üzere kalp atışı sırasında bir yükselir bir alçalır bazen düz çizgiye dönüştüğü de olur ama hep düz bir çizgi ölümü ifade eder. Bazen olmak istediğimiz kişi gibi olduğumuzda ya da yapmak istediğimiz şeyleri yaptığımızda yükseliriz bazen hedeflerimizin çok altında kaldığımızı farkeder düşeriz.

Olmak istediğimiz kişiyi tam anlamıyla yakaladığımızda ya da artık yapacak bir şeyimiz kalmadığında düz bir çizgi haline dönüşür grafiğimiz ve canlılığımızı kaybettiğimiz anlamına gelir. Çıkışlar gibi inişler de bizlerin varlığına anlam katar , bize kendimiz ve sınırlarımız hakkında pek çok şey öğretir. Kalkmasını bilirsek düşmek iyi bir şeydir , sonunda çözümü bulabiliyorsak sorunlar ilişkilerimize anlam ve güç kazandırır. Düşme örneğinden yola çıkacak olursak “Ne zamanlarda düşeriz ?” Hedefimize bir an önce ulaşmak için koşuyorsak , dikkatimizi yola vermiyorsak , ardımıza sık sık bakıyorsak ve yorulmuşsak. Öyleyde hedefimiz her ne olursa olsun onu aşamalara bölmeli ve o zaman diliminde yapmamız gerekene odaklanmalıyız.

Daha önce yanlış yaptığımız , eksik olduğumuz noktalara takılmamalı onlar için extra zaman ayırmalıyız, hedefe daha çabuk ulaşmak için umarsızca koşmamalı önümüze çıkan engelleri fark edebilir olmalıyız ve belki de en önemlisi kalkmak için bir sebebimiz olmalı , hedefimizi önemsemeliyiz. Hayat bir sahne ve herkes kendi sahnesinde başrolü oynuyor. Elbette bazen farklı bakış açılarına ihtiyaç duyar , hakkımızda ya da performanslarımız hakkında ne düşünüldüğünü merak ederiz ancak bu takviye istediğimizde ve doğru yönlendirdiğimizde güzeldir. Seyircinin çokluğu ve söylediklerine göre rolümüzü düzenlemek yanlış olur. Söylenenleri döğru bir biçimde değerlendirebiliyorsak kendimizi geliştirmiş oluruz ancak şunu unutmamalıyız çevremizdekiler her zaman destek veren söylemlerde bulunmayabilir , şartlar çok elverişli olmayabilir. İcatlar ve keşifler onların eksikliğinde ortaya çıktılar. Eksik olduğunu bildiğimiz şeyler varsa tamamlamak ve daha yaratıcı düşünmek bizim elimizde. Başarmak isteyenin bahanesi olmaz , alternatifleri olur. Bir anda başarılan bir başarı da uzun süreli olmayabilir. On günde tamamlanan bir binada mı oturmak istersiniz , her bir bölümü uzmanı tarafından yapılıp denetlenen bir ayda yapılan bir binada mı ? bu noktada planlama yapmak çok önemli. Hedefinizi uzun vadeli ve kısa vadeli olmak üzere zamanlara ayırın. Örneğin yks konularının hepsini bitirmek on ay gibi bir süre almasını istiyoruz. Öyleyse tüm derslerin lonularını da on eşit parçaya bölmeliyiz. Aylık plan da geniş bir parça aylık yapılması gerekenleri de dört parçaya böldüğümüzde artık hedefe ulaşmamız çok daha kolay. Günlük planlarımız aksayabilir ancak haftalık planda bitmesi için bir önceki günün işi , eksik kalan kısımlar diğer günlere eklenerek halledilmiş olur böylece ipin ucu kaçmaz.

Bir gün gerisinden geldiğimizde iki gün daha hızlı koşarak ulaşabiliriz hedefimize. Yapılabilir bir programın oluşturulması da oldukça önemlidir. Yetenek ve bilgi beceri düzeyimizin çok üstünde hedefler koymak erken pes etmemize neden olur. Hedefi kaçınılmaz kılan bizim verdiğimiz emeklerdir. Başarmaya hazırsak başarı elbet birgün bizi bulacaktır. Hepimiz iyi olduğumuz alanlara yoğunlaşmak isteriz ancak eksiklerimizi farkedip kapatmak bizi geliştirir. Kendimizle yüzleşmeli eksilerimizi ortadan kaldırmak için neler yapabileceğimizi keşfetmeliyiz.

Bütün bunlar olurken kendimize özşefkat göstermeli hatalarında bizim bir parçamız olduğunu unutmamalıyız. İçimizde sürekli bizi eleştiren teyzeyi / amcayı susturmalı inancımızı tazemeliyiz. Her gün güneş yeniden doğuyor ve her gün yeni bir gün olması için dünya dönmeye devam ediyorsa biz neden yapamayalım ?

Bağcılar vatan Anadolu lisesi psikolojik danışma ve rehberlik öğretmeni Merve Balcı