Vatan Okulları kültür sanat projesi ‘’Vatan Yansımaları’’veli ve davetlilerin yoğun katılımıyla Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde düzenlendi.

Vatan Okulları’nın ortaokul ve lise öğrencilerinin kış aylarından bu yana hazırlıklarına devam ettiği ‘’vatan’’ temalı ‘’Vatan Yansımaları’’ adlı kültür sanat projesi seyirci ile buluştu. Bakırköy Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’ni dolduran veli ve davetlilerin gösteriye ilgisi yoğun oldu. Gösteri öncesi ‘’vatan’’ temalı resim sergisini ziyaret eden davetliler bol bol hatıra fotoğrafı çekildi.

Programın açılış konuşmasını yapan Vatan Okulları Kurucusu Dr. Turay Kesler, ‘‘Vatan Yansımaları ile kültür ve sanatla iç içe büyüyen nesiller yetiştirme amacımızda ilk büyük adımımızı atmış olduk. Bizler;çocuklarımız güzel kültürümüzü ve sanatımızı var eden değerli sanatçılarımızı ve eserlerini tanısınlar, bu zenginliği gelecek kuşaklara aktarsınlar diye var gücümüzle çalışıyoruz. Bugün burada bulunan herkes çok heyecanlı, öğrencilerimiz heyecanlı, velilerimiz heyecanlı, bizler heyecanlıyız, bize projemizin başından itibaren destek olduğunuz için siz sayın velilerimize teşekkür ediyoruz.’‘ dedi. Sözlerine ‘‘en büyük teşekkürü ise Vatan Yansımaları’na gönül veren öğrencilerimize ediyoruz, diyerek devam eden Dr. Turay Kesler, ‘‘bundan sonra da sizlerle farklı kültür sanat projelerine imza atacağız’’ diyerek konuşmasını tamamladı.

Programda solo performanslar sergileyen Vatan Liseleri öğrencilerinin seçtikleri türküler, seyirciye duygusal anlar yaşattı. Karadeniz ezgilerinden oluşan potpuri performansına coşkuyla eşlik eden seyirciler, bu performansı uzun süre alkışladı.

Göçmen Kızı, Zeytinyağlı Yiyemem,İzmir’in Kavakları ve Karadeniz türküleri ile Anadolu’nun tüm zenginliklerini kucaklayan Vatan Yansımaları gösterisinde ‘’Türkiyem’‘ şiiri seyirciden büyük beğeni topladı.

Ege, İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerine ait halk oyunlarının sahnelendiği Vatan Yansımaları gösterisinde semazen performansı sergileyen Vatan Liseleri öğrencisi seyirciden büyük alkış aldı.

Projede görev alan tüm kademelerden herkese teşekkür eden Vatan Okulları Kurucusu Dr. Turay Kesler, proje ortakları ve yöneticilerine plaket takdiminde bulundu. Aile fotoğrafı alınması ile Vatan Yansımaları gösterisi sona erdi.

Vatan Yansımaları’nın devamı niteliğinde olan ‘‘Vatan Türküleri’’ albümünün, Vatan Okulları öğrencilerinin solo performanslarından oluşacağı belirtildi. Stüdyo kayıtları devam eden proje,albüm haline getirilerek Vatan Okulları velilerine hediye edilecek. Türkiye’nin zengin kültürünü yeni nesillere aktarmak ve bu zenginliğin kalıcı olması amacıyla hazırlanan albüm, Vatan Okulları öğrencileri ve velilerine hediye edilecek.

Türkü albümü hakkında bilgi veren Dr. Turay Kesler, ‘‘Biz Vatan Okulları ailesi olarak bilim ve teknolojiyi öğretirken öğrencilerimizin aynı zamanda vatanına, milletine faydalı, vatan sevgisi ile yetişen bireyler olmalarını da hedefliyoruz. Bilgiyi vatana,millete faydalı olacak şekilde kullanmak gerekiyor, yalnızca kendini değil;attığı her adımda vatanını düşünen,bu bilinç ve sorumlulukla hareket eden,vatanına sahip çıkan nesiller sayesinde ülkemizde refah seviyesi artacaktır’’ dedi.