Öğrencilerimiz Kerim Alp Göçen ve Berkay Acar Microsoft ile Habitat Derneği’nin ortaklaşa yürüttüğü Geleceğini Tasarla Projesi kapsamında

Facebook İstasyon’da düzenlenen Engelsiz Hackathon etkinliğine katılarak engelli insanların hayatlarını kolaylaştıracak teknolojiler üzerinde 36 saat boyunca hiç durmadan ve uyumadan çalıştılar. Etkinlik boyunca teknolojik proje geliştirme üzerine çeşitli eğitimler alan öğrencilerimiz 36 saat sonunda “Teknobüs” ismini verdikleri projeyi geliştirip aynı amaç için etkinliğe katılmış olan akranlarına projelerini sundular.

Otobüslerde manuel olarak biri tarafından açılması gereken bu yüzden yürüme engelli vatandaşlarımıza oldukça zorluk çıkaran engelli rampaları üzerinde çalışan öğrencilerimiz otobüslerin alt kısmında duracak ve şoför butona bastığı zaman otomatik açılıp kapanacak bir rampa tasarladılar. Bu projeyle yürüme engelli vatandaşlarımıza seyahat kolaylığı sağlamaya çalışan öğrencilerimiz geliştirdikleri Teknobüs projesini 03 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Microsoft Türkiye ofisinde gerçekleşen Engelsiz Yaşam ve Teknolojiler Paneli’nde sundular. Öğrencilerimiz çok verimli geçen bu süreçte hem eğlenerek öğrendiler hem de teknolojinin gücünü insanlık yararına kullanmayı deneyimlediler. Birleşmiş Milletler’in yayınladığı Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda bir proje geliştirip dünyayı daha güzel bir yer haline getirmenin mümkün olduğunu gördüler.
Emine AYTEKİNVatan Okulları Teknoloji ve İnovasyon Merkezi Koordinatörü