Vatan Okulları, Erasmus projesi kapsamında yurt dışından gelen öğrenci ve öğretmenleri ağırladı. Vatan Okulları öğrenci ve öğretmenleriyle misafir heyet birlikte proje çalışmaları yaptı, arta kalan zamanlarda kültürümüzün ve İstanbul’un zenginliklerini yerinde gördü.
Vatan Okulları olarak iki yıldır devam eden Erasmus+ “Technology for Education 2016-2018 ” (Eğitim İçin Teknoloji 2016-2018) projesini, koordinatör ülke olan İsveç’in yanı sıra, Romanya, İtalya ve Portekiz ile okul ortaklıkları çerçevesinde yürütüyor. Şimdiye kadar proje kapsamında 14 öğrenci ve 5 öğretmeninin İsveç, İtalya, Portekiz ve Romanya programlarına katıldığı Vatan Okulları projesinde sona yaklaşıyor.

Vatan Okulları proje kapsamında son olarak 17-24 Şubat tarihleri arasında İsveç, İtalya, Portekiz ve Romanya’dan gelen öğretmen ve öğrencilerden oluşan kafileyi İstanbul’da misafir etti. Yaklaşık 32 kişilik misafir heyet, Vatan Okulları öğrencileri tarafından misafir edildi, bir hafta süreyle proje çalışmalarına ve aktiviteler gerçekleştirildi. Misafir heyet ve Vatan Okullar öğrencileri hem farklı kültürler hakkında bilgi sahibi oldu, hem de yeni arkadaşlıklar ve dostluklar edindi.
Proje Hakkında:
AB Erasmus+ Programı, 1 Ocak 2014 itibarıyla uygulanmaya başlanan; eğitim, gençlik ve spor alanlarında farklı yaş grupları ve farklı hedef kitlelere yönelik destekler içeren çatı bir program olarak yürütülüyor. Erasmus+ Programı içerisinde, önceki programlarda olduğu gibi okul eğitimi, yükseköğretim, mesleki eğitim, yetişkin eğitimi ve gençlik alanına yönelik destekler devam ederken, bununla birlikte spor alanındaki projelere de hibe desteği sağlanıyor.

Erasmus+ Programı ile birlikte, işbirliği kurulacak ülkelerin sayısı ve coğrafyası genişliyor. Buna göre, her faaliyet türü için farklı olmakla birlikte, aşağıdaki ülkelerle işbirliği yapılması mümkün olabiliyor. 28 AB üyesi ülke (Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, Yunanistan) AB üyesi olmayan program ülkeleri (Norveç, İzlanda, Lihtenştayn, Makedonya ve Türkiye)

Üçüncü ülkeler (Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Karadağ Cumhuriyeti, Sırbistan, Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Gürcistan, Moldova, Ukrayna, Rusya Federasyonu, Cezayir, Mısır, İsrail, Ürdün, Lübnan, Libya, Fas, Filistin, Suriye ve Tunus).
Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Kaynak : www.gazete365.com