KORONOVİRÜZ SÜRECİNDE Ebebeynlere öneriler Hızlı ve telaşlı yaşadığımız dünyada pek çok ebeveyn çocuklarıyla yeterli zaman geçiremediğinden yakınmaktadır. Bu süreç ebeveynlerin ve çocukların birbirlerini tanımaları, anlamaları, duymaları, dinlemeleri ve görmeleri için bir fırsat niteliğindedir. Yaşamış olduğumuz bu süreçte sadece hayat yavaşlamış durumdadır. Hız dünyasında yaşayan insanlar olarak hayatın yavaşlaması alışık olmadığımız bir durum olduğu için bizlerde panik havası yaratmaktadır. Ancak ailecek zamanı değerli kılabilecek güzel anılar biriktirebiliriz. Dolayısıyla bu süreci başımıza gelen, bizi durduran bir felaket olarak görmek yerine kazanıma çevrilecek anlamlı bir fırsat olarak görmemiz yerinde olacaktır.Aile bireylerinin yer aldığı toplu etkinlikler, yaratıcı faaliyetler aile birlikteliğinin vermiş olduğu güven ve aidiyet duygusunun gelişimini sağlayacaktır.
Çocuklarınızın yaşlarına uygun, birlikte evde yapılabilecek hobiler belirleyebilirsiniz. Bu hobiler arasında mutfakta zaman geçirmek, yazı yazmak, resim çizmek, dans etmek, kitap-hikaye-şiir okuyarak birbirine anlatmak ve canlandırmak, müzik dinlemek, belgesel ve film izlemek, birlikte spor yapmak örnek verilebilir. Bu hobileri aile üyeleriyle birlikte çeşitlendirebilirsiniz.Bu süreçte çocuklarınızla birlikte üretmek sizlere iyi gelecektir.
İçerisinde bulunduğumuz süreçte çocuklarınızın kişisel sağlığıyla beraber başkalarının sağlığını da düşünmesinin önemini, büyüklerini merak etmeleri ve onları düzenli arayarak akraba bağlarının sürdürülmesinin önemini, günlük rutinde sıradan gelen, önemsemediğimiz şeylerin ne kadar değerli olduğunun önemini aktarmaya çalışmak çocuklarınızın duygusal ve insani gelişimine katkı sağlayacaktır.

GÜNEŞLİ VATAN ANADOLU LİSESİ
PSİKOLOJİK DANIŞMAN VE AİLE DANIŞMANI
SELİM KARAMAN