Vatan Okulları Kültür Sanat Koordinatörlüğü tarafından hazırlanan, Vatan Okulları ortaokul ve lise öğrencileri tarafından sergilenen ‘‘18 Mart Çanakkale Zaferi’’ programında duygu dolu anlar yaşandı. Beş yüz kişilik salonun tamamen dolduğu geceye, Vatan Okulları velilerinin ilgisi yoğun oldu.Bahçelievler Nurettin Topçu Sahnesinde gerçekleştirilen organizasyonda, fuaye alanında davetlilere üzüm hoşafı ikram edildi. Vatan Okulları öğrencileri tarafından çizilen ‘‘Çanakkale Zaferi’’ temalı resimler, fuaye alanında sergilenerek, davetlilerin beğenisine sunuldu.
Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve aziz şehitlerimiz anısına saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşının söylenmesi ile başlayan gecenin açılış konuşmasını, Vatan Okulları Kurucusu Dr. Turay Kesler yaptı.
Zafere giden yolda, tarihe iz bırakan olayların kısa röportajlar halinde izlendiği programda verilen örnekler, izleyicilere duygu dolu anlar yaşattı. Vatan Okulları öğrencilerinin üç solo performans sergileyerek ‘‘Çanakkale, Yemen’’ ve ‘‘Ela Gözlüm’’ türkülerini icra ettiği gecede, Vatan Okulları korosu ‘‘Hey Onbeşli’ türküsü ile yer aldı.
İlber Ortaylı’nın arşivden alınan röportajının izlendiği ve sahnenin karanlık olduğu sırada, asker üniformalı bir öğrenci, Ulu Önder Atatürk’ün cephe ile özdeşleşmiş duruşu ile sahnedeki yerini aldı. Röportajın sonunda canlandırma yapan öğrenciye yansıtılan ışık ile Atatürk’ün sahnede belirmesi, seyirciyi duygulandırdı. Ulu önderin çok sevdiği zeybek oyunu, orkestranın coşkuyla çaldığı ‘‘Ah Bir Ataş Ver’’ türküsü eşliğinde sergilendi.
Programın sonunda ‘‘İleri Marşı’’ ile sahneye çıkan öğrenciler, dev Türk bayrağını dalgalandırdı. Bu sırada sahneye davet edilen Vatan Okulları öğretmen ve yöneticileri, toplu halde aile fotoğrafı vererek davetlileri sahneden selamladı. Salon çıkışı fuaye alanında beğeni ve tebriklerini Vatan Okulları yönetici ve öğretmenlerine ileten davetliler, hatıra fotoğrafları çekildikten sonra kültür merkezinden ayrıldı.